نشست هم اندیشی در برج فناوری سامسونگ – امیرکبیر

نشست هم اندیشی در برج فناوری سامسونگ – امیرکبیر

نشست هم اندیشی مدیران بخش دولتی و خصوصی شهرستان محلات در مرکز  فناوری سامسونگ – امیرکبیر برگزار شد.

به همت مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان محلات و با همکاری فرمانداری این شهرستان، مدیران بخش خصوصی و دولتی این شهرستان از مرکز فناوری سامسونگ – امیرکبیر در شهر تهران بازدید کردند.

در این بازدید که با هدف آشنایی مدیران با چگونگی جذب ایده ها و طرح های فناورانه انجام شد، بازدیدکنندگان با مراحل جذب و حمایت های صورت گرفته از افراد دارای ایده آشنا شده و ضمن بازدید از واحدهای مستقر در مجموعه سامسونگ، با تعدادی از صاحبان ایده به صورت مستقیم به گفتگو پرداختند.

این دیدار در روز چهارشنبه  ۱۳۹۷/۰۸/۳۰  در محل برج فناوری سامسونگ – امیرکبیر انجام شد و علاوه بر حضور مدیران بخش های دولتی و خصوصی شهرستان محلات، نخبگان و چهره های شاخص این شهرستان نیز حضور داشتند.

اعضا پس از بازدید از بخش های مختلف، فضاها و امکانات این مرکز ، در نشست هم اندیشی حاضر شده و به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.

نشست هم اندیشی با موضوع اشتغال پایدار و حمایت از کسب و کارهای استارتاپی تدارک دیده شد و حاضرین در این نشست ابتدا به معرفی خود پرداختند.

سپس نظرات و پیشنهادهای خود را در خصوص ایجاد کسب و کارهای نوین و چگونگی حمایت از آنها، تغییر و تحولات ایجاد شده در حوزه اشتغال و اکوسیستم استارتاپی در شهرستان محلات ارائه دادند.

برای حمایت از کسب و کارهای نوپا بایستی صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر ایجاد کنیم

در این نشست مجتبی رییس صفری فعال حوزه کسب و کار با اشاره به ظرفیت های بدیع شهرستان محلات بویژه در حوزه های سنگ های تزیینی، گل و گیاهان زینتی و گردشگری افزود : باید با ایجاد صندوقی به نام صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر متشکل از سرمایه های بخش خصوصی، نیمه دولتی و تشکل های اقتصادی  بتوانیم در حمایت از ایده های نوآورانه و کسب و کارهای نوین نقش آفرینی کنیم و با تزریق سرمایه اولیه به کارآفرینان، فضاهای جدیدی در حوزه های سنگ و گل و گیاه و گردشگری ایجاد کنیم.

آمادگی کمک به ایجاد صندوق کارآفرینی را داریم

حسین رضایی عضو هیئت امناء موسسه خیریه فاطمیه محلات گفت : هدفِ موسسین از راه اندازی موسسه خیریه فاطمیه کمک به مستمندان و فقرا از طریق ایجاد اشتغال بوده است.

رضایی افزود : موسسه خیریه فاطمیه در طول این سال ها رسالت خود را انجام داده است و  برای کمک به تشکیل صندوق سرمایه گذاری جهت ایجاد  اشتغال پایدار در سطح شهرستان محلات اعلام آمادگی می کند.

شرکت های داخلی مسئولیت اجتماعی خود را درک کرده و به جامعه خدمت کنند

نیره سادات پیروزبخت رییس سازمان ملی استاندارد ایران گفت : باید به انقلاب صنعتی چهارم توجه ویژه ای داشت زیرا در دنیا بحث های مرتبط با هوش مصنوعی، تجارت الکترونیک و فناوری اطلاعات به سرعت در حال پیشرفت می باشند.

رییس سازمان ملی استاندارد ضمن اشاره به استاندارد مسئولیت پذیری اجتماعی بنگاه های اقتصادی افزود : نباید استانداردها را تنها در زمینه محصولات غذایی در نظر گرفت بلکه این استانداردها در زمینه های مختلف از جمله مسئولیت اجتماعی شرکت های اقتصادی نیز وجود دارد.

وی ادامه داد : هدف اصلی سازمان جهانی از عرضه این استاندارد، ارتقای توجه سازمان ها و شرکت ها به مسئولیت آن ها در جوامع انسانی است.

پیروزبخت گفت :  واحد مسئولیت اجتماعی شرکت سامسونگ با همراهی دانشگاه امیرکبیر اقدام به تاسیس مرکز فناوری سامسونگ – امیرکبیر در شهر تهران کرده است که برگرفته از همین استاندارد می باشد و باید شرکت های داخلی نیز به این بلوغ برسند که مسئولیت اجتماعی خود را درک کنند و به جامعه خدمت کنند.

هسته فکری با محوریت مرکز رشد برای ایجاد تحول در حوزه کسب و کار تشکیل شود

مهدی خلج مشاور وزیر کشاورزی گفت : برگزاری نشست ها و دورهمی ها بسیار مفید است اما مهمتر از آن، خروجی جلسات می باشد که باید مدنظر قرار گیرد.

مشاور وزیر کشاورزی افزود : تقاضا دارم هسته فکری با محوریت مرکز رشد شهرستان محلات جهت ایجاد یک تحول در حوزه کسب و کار شهرستان تشکیل شده و مشکلات این حوزه ارزیابی و تصمیم گیری شود.

شهرستان محلات در حوزه بوم گردی ظرفیت های فراوان اشتغال زایی دارد

محمد صادق بیجندی رییس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی نیز ضمن خیرمقدم به حاضرین در جلسه، محلات را پایتخت گل ایران دانست و عنوان کرد : همکاران ما در سازمان تجاری سازی مطالعاتی را انجام داده اند که می توان از آن در سطح استان مرکزی و شهرستان محلات استفاده کرد.

وی افزود : آسیب شناسی و شناسایی فرصت های اشتغال و کارآفرینی و نیز طراحی و تدوین نظام جامع هدایت شغلی دانشجویان و دانش آموختگان از جمله طرح های ملی می باشد که در سازمان تجاری سازی انجام شده است.

بیجندی عنوان کرد : شهرستان محلات در حوزه بوم گردی بستر بکر و دست نخورده ای دارد و می توانیم در این زمینه اشتغال زایی مناسبی داشته باشیم.

محلات بستر مناسبی برای اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی است

علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی گفت : در حال رایزنی جهت اخذ مجوز تاسیس پردیس پارک علم و فناوری در شهرستان محلات هستیم.

وی افزود : در جریان بازدید معاون علمی و فناوری رییس جمهور از مراکز علمی و پژوهشی شهرستان محلات پیشنهاد راه اندازی پارک علم و فناوری مطرح شد و ایشان فضای حوزه کسب و کار و اکوسیستم استارتاپی در محلات را مناسب دانست و مساعدت همکاری در این زمینه را اعلام کردند.

کسب و کارهای استارتاپی و شرکت های دانش بنیان ظرفیت های مناسبی دارند

حسن قمری فرماندار شهرستان محلات در این نشست گفت : در حال حاضر فروش تولیدات و خدمات شرکت ها بر حسب درصد به گونه ایست که ۱۰ درصد از فروش دیداری، ۴۵ درصد نمایشگاهی و ۴۵ درصد باقیمانده روش های مختلف تجارت الکترونیک می باشد.

فرماندار شهرستان محلات ادامه داد : متاسفانه در حوزه اشتغال همچنان از روش های سنتی استفاده می کنیم و باید تلاش کنیم از ظرفیت کسب و کارهای استارتاپی و شرکت های دانش بنیان بیش از پیش بهره مند شویم.

سرمایه اصلی محلات نیروی انسانی توانمند آن است

قاسم براتی معاون فناوری مرکز رشد شهرستان محلات گفت : بدون تردید سرمایه هر کشور، شهر، جامعه و شرکتی نیروی انسانی آن است.
از طرفی دیگر، همه نهادهای اجتماعی و حتی اقتصادی می بایست نسبت به حفظ و توسعه سرمایه های انسانی خود و حتی محیط بیرونی خود حساس باشند.
معاون مرکز رشد بیان کرد : شهرستان محلات نیز از این قاعده مستثنی نبوده و معتقدم آنچه باعث توسعه این شهرستان خواهد شد، مزیت ها و فرصت های طبیعی و اقتصادی آن نیست، بلکه نیروی انسانی توانمند آن است. تاریخ گذشته این شهرستان از دیروز تا امروز، مملو از نام بزرگانی است که در عرصه های مختلف تاثیرگذار بوده اند و نام آن ها را می توان در گوشه گوشه تاریخ این کشور، حداقل در یک صد سال گذشته به وضوح دید.

براتی افزود : تلاش خواهیم کرد، با هدف توسعه شهرستان از همه سلیقه ها، طیف ها و نیروهای اثرگذار استفاده کنیم و همچنین از حضور همه عزیزان شرکت کننده در جلسه که دعوت ما را پذیرفتند صمیمانه قدردانی می کنم.

معاون فناوری مرکز رشد در پایان ضمن تقدیر و تشکر ویژه از محمد عبدالحسینی معاون پژوهشی دانشگاه امیرکبیر و مسئولین برج فناوری سامسونگ – امیرکبیر به عنوان میزبانان جلسه، از فرمانداری شهرستان محلات که در برگزاری این برنامه کمال همکاری را داشتند قدردانی کرد.